• 1. Zaveďte aj doma pravidelný denný režim

                   

                      S prípravou na nástup do materskej školy je vhodné začať už počas letných prázdnin. 

          Vytvorte dieťaťu taký denný režim, ktorý sa čo najviac podobá škôlkárskemu. Nech sa pravidelný čas na jedlo, hru aj spánok stane samozrejmosťou. Pre dieťa to znamená mínus jeden stresový faktor, s ktorým sa bude musieť vysporiadať po nástupe do materskej školy. Bude mať čo robiť, aby nemyslelo na odlúčenie od Vás, nieto si ešte zvykať na nový denný režim. 

           

          2. Hovorte s dieťaťom o tom, čo ho v materskej škole čaká

           

           Vašou úlohou je vyslať smerom k dieťaťu pozitívny signál o materskej škole. Vyhnite sa jeho strašeniu spôsobom: „Tam ťa naučia poslúchať,“ alebo „Tam sa s tebou nikto nebude dohadovať, či budeš jesť/spať/poslušný…“ apod. Z našich skúseností vieme, že je dobré, ak si spolu pozriete napríklad FB stránku MŠ, najmä fotografie, o ktorých sa môžete s dieťaťom porozprávať. Keď uvidí pestrú paletu aktivít, ktoré tam naňho čakajú, určite sa začne tešiť. Skvelým nápadom je aj spoločná prechádzka k materskej škole.

           

          3. Svojho drobčeka veďte k samostatnosti

           
          Aj súrodenec, či starší kamarát môže drobčekovi pomôcť  zvládnuť obavy.

          Deti v škôlkárskom veku sú šikovné, rozumné a bystré. No niektoré mamičky, sa len ťažko zmierujú s faktom, že ich anjelik, už nie je bábätko. Preto Vám odporúčame, aby ste dieťa viedli k samostatnosti. Poverte ho rôznymi drobnými úlohami a uvidíte, že to zvládne, navyše bude hrdé na to, že mu dôverujete. Drobec, by už pri nástupe do MŠ mal samostatne jesť, z časti sa obliecť  a zvládnuť základné hygienické úkony. Naučte ho to. Aj to je spôsob, ako dieťaťu uľahčiť nástup do MŠ.

           

          4. Cumlík a plienka do materskej školy naozaj nepatria

          Nejedno dieťa sa nevie zbaviť zlozvyku a cmúľa cumeľ aj pri príchode do MŠ. Chápeme, že nechcete svojho anjelika vystaviť ďalšiemu stresu, keďže sa musí vysporiadať aj s inými novinkami v súvislosti s nástupom do materskej školy. Ale, mali by ste si uvedomiť, že sa vážne deformuje podnebie, či  nastane nesprávny rast zúbkov. Preto, by ste mali s odvykaním od cumlíka  začať ešte počas letných prázdnin, hoci ideálne by to bolo už od jedného roku veku dieťaťa. Odplienkované, by malo byť dieťa v období 2 rokov. V Mš, by sa deti nemali už pomočovať.

           

          5. Uľahčite dieťaťu nástup do MŠ a neplačte pri ňom

           
          Keď pri lúčení plače aj rodič, dieťaťu tým nepomôže, skôr naopak.

          Aj Vám bude pukať srdce, keď sa v šatni v MŠ budete so svojím anjelikom lúčiť, ale nezabúdajte, že ste dospelý a svoje emócie už dokážete udržať na uzde. Ak chcete svojmu dieťaťu uľahčiť nástup do MŠ, neplačte. Dieťatko tým vydesíte, zneistíte a bude sa Vás držať ako kliešť. Preto nenaťahujte lúčenie, dôverujte skúseným  učiteľkám. Ak to budete stále Vy, kto nezvláda lúčenie, dohodnite sa s partnerom, že dieťa bude do MŠ vodiť on. 

           

          6. Nekupujte si dieťa darčekmi a sladkosťami

          Za pobyt v MŠ nesľubujte drobcovi odmenu. Dieťa, bude prežívať stres nielen z toho, že je v MŠ bez Vás a zvyká si na nové prostredie, ale pribudne aj strach z toho, že zlyhá a odmenu nedostane. Ak deň v materskej škole prebehne v pohode – dieťatko pochváľte a občas – ale naozaj len výnimočne – zájdite do cukrárne alebo mu kúpte nejakú drobnosť. Materiálne odmeny, by nemali byť na dennom programe, dieťa by tak hračku vyžadovalo každý deň. 

           

          7. Nástup do MŠ iba na adaptačný pobyt

          Neraz sa osvedčil model poldennej návštevy MŠ aspoň na prvý týždeň. Ak svojej ratolesti sľúbite, že po ňu prídete hneď ako spapá obed, urobte to a nemeškajte. Riskujete, že dieťa sklamete a buďte si istý, že ono si takéto prehrešky dlho pamätá. Po návrate domov  je dieťa vyčerpané obrovskou dávkou nových zážitkov, preto ocení pocit bezpečia v dôverne známom prostredí a častokrát hneď zaspí. Uvidíte, že o pár dní si bez problémov zdriemne aj v MŠ. Veď už tam bude mať nových kamarátov.

           

          8. A na záver dobrá rada nad zlato

           
          Adaptáciu na nové prostredie zvládajú deti rôzne. Niekomu stačí deň, iné si nezvykne ani za mesiac. 

          Môže sa stať, že aj po bezproblémovom nástupe do MŠ príde plačlivé obdobie. Deti začnú napríklad po týždni alebo po mesiaci bezdôvodne plakať a odmietať MŠ, hoci im nikto neublížil a nestalo sa nič zlomové. Neľakajte sa a nepanikárte. Skrátka, sa z ničoho nič dostavil smútok, žiaľ, ľútosť, ktorý časom zmizne rovnako rýchlo, ako sa objavil. A preto Vás, milí rodičia, prosíme, vydržte a budte silní.

          My sa na deťúrence tešíme a veľmi si želáme, aby sa aj ony tešili  na nás.